Akce 2014

Ardeny

Závěr roku jako vždy patří Ardenám. Pro letošek se část Šestnáctky stala 82nd ABN a téměř beze spánku celou noc odolávala německým útokům. Po vytlačení v ranních hodinách a přesunu se nám povedlo dobýt bunkr v Mordové rokli a do podvečerních hodin jsme se bránili přesile. Velmi zajímavá akce s minimem techniky a množstvím přesunů.

Den veteránů VHÚ na Žižkově

Letošní Den veteránů přijela Šestnáctka podpořit M8, halftrackem a jeepem na nádvoří vojenského muzea na Žižkově. Společně s AČR jsme "střežili" vstup do muzea a všichni návštěvníci měli možnost si prohlédnout halftracka i zevnitř.

Kovářská, 70. výročí bitvy nad Krušnohořím

Dva předcházející roky jsme se doslova grilovali na sluníčku, ale letos nám Krušné hory ukázaly, že toto jméno nemají nadarmo. V páteční mlze a dešti jsme stavěli tábor s již tradičním kinem. Večer proběhla premiéra filmu ze Sahary a ještě v pozdních nočních hodinách jsme na plátně zachraňovali Ryana. V sobotu se vyčasilo tak, že program nebyl ničím narušen a stál za to. Perfektní konvoj, seskok parašutistů, průlety Pipera a tradiční ukázka výstroje a výzbroje. V odpoledních hodinách jsme jeli na místo dopadu B-17 a večer soukromá prohlídka muzea.

Tankový den Milovice

V prostoru milovického tankodromu Šestnáctka udělala výjimku a podpořila své přátele provozující reenacting období války ve Vietnamu a zúčastnila se ukázek dobývání repliky firebase Plei Me. Posílili jsme řady na obou stranách, tedy jak pověstnou 1st Cavalry Division, tak armády Jižního a Severního Vietnamu.

Galerie na Walker's Gallery

Drop Zone 1944

Cerhenické rybníky jako by připomínaly vzdáleně Holandsko a operace Market Garden sem perfektně pasuje. Na úzkém břehu se odehrají dvě přestřelky mezi 101. výsadkovou a Němci. V průběhu dne je sestřelen americký bombardér a s pomocí holandského odboje jsou piloti zachráněni. Vše doplňuje nabitý doprovodný program, kde se představujeme s M8.

Fotogalerie Dibi

Tankový den Lešany

Tankový den v Lešanech se stává další pravidelnou akcí Šestnáctky. Rok 2014 je ve znamení sedmdesátého výročí invaze a ani Lešany nemohou chybět. Ve stísněném prostoru svádíme ostrou přestřelku společně s 82. a 101. výsadkovou proti Němcům podporovanými tankem Tiger.  V zádech máme lešanský M36 Jackson, který si s Tigrem poradí a my stejně tak s osádkou děl.

  

Fotogalerie Catherine Davis

Sahara - Normandie 1944

Největší akcí letošního roku je slovenská Sahara. Vyjíždíme již ve čtvrtek s konvojem třinácti aut. Jako loni na noc obsazujeme Blížkovice a druhý den v poledních hodinách jsme na místě. Letošní ukázka je opět v duchu bojů v Normandii, naše řady posiluje tank Sherman a samohybné dělo Sexton. Bitva plná přesunů, leteckých přepadů i všudypřítomného písku končí pro nás vítězně a společně s nepřáteli se diskutuje do pozdních nočních hodin u piva.

  

Fotogalerie

Film

Fotogalerie George Jefferson

Aviatická pouť

Letošní aviatická pouť není nakloněna Druhé světové válce, ale i přesto se část Šestnáctky zapojuje do ukázky jako váleční zajatci. Hlavním tématem je Vietnam a většina z nás neodolá a zapojí se jak na straně Američanů, tak i Vietcongu. To vše pod bedlivým dozorem Walkera, který nad námi kroužil v helikoptéře a Vietnamcům zatápěl třicítkou.

Galerie na Walker's Gallery

Normandie

Normandie nebo Aviatická pouť?  Tyto dvě události se překrývají a část šestnáctky společně s kladenskou 82. se vydávají na týdenní cestu po normandských plážích. Postupně navštěvujeme všechny pláže i významná místa spojená s vyloděním spojenců v roce 1944.

Foto Rogi

Bailey Bridge

Poslední Bailey Bridge? Možná ano, a proto nemůžeme vynechat. Na známém členitém místě s kulisou mostu se opět odehrála nelítostná bitva. Kameraman Tomáš se vydal na průzkum s britskou jednotkou a Radek zachytil americký postup. Vše doplnil Jirka fotografiemi. Jak již bývá tradicí, prudký liják nás neminul jak při příjezdu, tak před odjezdem.

Fotogalerie Jirka Zídek

Video Tomáš Hradec

Poslední výstřel - Milín

Málokdo ví, že poslední výstřely Druhé světové války v Evropě padly na území Československa. Tuto událost si připomínají každý rok v Milíně a i letos nás místní kluby pozvaly na tuto rekonstrukci. Cestu na bitvu nám zpestřil ucpaný přívod paliva na B31, ale po týmové spolupráci jsme pokračovali.

Fotogalerie Walker

  Fotogaleri e Vik Plas 

Slavnosti svobody

Pro letošní Slavnosti svobody jsme měli vybrané nové netradiční místo v blízkosti plzeňské ZOO. Šestnáctka společně s dalšími kluby v dobovém táboře představila nový přírůstek -  Halftracka. Jako předchozí dva roky tvoříme historické čelo konvoje po Klatovské třídě.

Fotogalerie Pavel Kopřiva

Video ČT

Video ČT

Jízda se 4.obrněnou 

Rok uběhl jako voda a vyrážíme na další jízdu pořádanou 4. obrněnou z Pelhřimova. Technika se zase rozrostla a malá armáda se může dát do pohybu. Týdenní cesta z jihu Čech do Plzně je plná překvapení, ať už balíček sladkostí z domova nebo urputně bojující Němci.

Fotogalerie Catherine Davis

Film Charlie Milewski

Fotogalerie George Jefferson

Operace Varsity - Křinec

Letos první bojová akce mající za cíl hlavně prověření techniky před květnovou jízdou. V pátek dorážíme na místo, v sobotu proběhne pietní akt a odhalení pamětní desky generála Vladimíra Přikryla, odpoledne samotná ukázka Operace Varsity. Oproti původnímu plánu nezůstáváme do neděle a v sobotu okolo deváté večer jsme zpět.

Fotogalerie

Video

Halfstan Day :-)

Sezóna 2014 se blíží a je třeba zkontrolovat nové přírůstky. Náš nový stan po několika desítkách let spatřil světlo, stále v perfektní kondici. Halftrack prochází intenzivní přípravou a již v dubnu ho budete moci vidět v Nymburce. Děkujeme za pomoc všem našim přátelům.

Fotogalerie