Akce 2012

Řopík

V okolí Chomutova průzkumná jednotka 101st ABN naráží na německé postavení v kostele. Za podpory obrněných jednotek se daří kostel dobýt. Malá upoutávka na velkou bitvu, která nás vrátí do roku 1944 na území Holandska. Odboj mapuje opevnění a je překvapen německou hlídkou. Velmi zdařilá akce na závěr sezóny.

 

    

Fotogalerie

Video

Video

Letecký den Cheb

Po půl roce jsme se v komornější sestavě jedné M8, Dodge a dvou Jeepů vrátili do Chebu. Tentokrát jsme svedli ostrou bitvu o letiště za podpory britských jednotek. Ze vzduchu vše monitoroval průzkumný Piper a na druhý den i s fotografem od Signal Corps.

Fotogalerie

Kovářská

Každoroční akce u příležitosti největší letecké bitvy nad Krušnohořím. V dobovém kempu od kladenské 82nd ABN měli návštěvníci možnost vidět ukázky zbraní, střelby a výstroje paradesantních jednotek. V odpoledních hodinách jsme navštívili místo dopadu sestřelené Bf 109 s pamětníkem bitvy od Luftwaffe.

Galerie na Walker's Gallery

Fotogalerie

Plzeň - Líně

Plzeňské letecké dny byly po oba dva dny uzavřeny bitvou o letiště. Na kulatých padácích se snesly para jednotky a zaútočily s podporou průzkumného vozu M8 a Jeepů na bráněné letiště.  Ze vzduchu vše ostřeloval britský Spitfire. Bitva byla důstojným zakončením letošního leteckého dne.

Fotogalerie

Nadryby - boj o poslední přívoz

Konec války se blíží a německá armáda uniká směrem na západ pronásledovaná rudoarmějci. U přívozu naráží na průzkum 23. kavalerie 16. obrněné divize. Po krátké potyčce se průzkumné vozy M8 vrací pro posily a boj pokračuje. Akce pořádaná u přívozu v Nadrybech zakončena bitvou.

Fotogalerie - bitva na filmu

Fotogalerie - digi

Aviatická pouť - Pardubice

Jeden z největších leteckých dnů v Čechách, při kterém jsme nemohli chybět. Pozemní program zdařile doplňuje letecké ukázky a vyplní prostor mezi průlety letadel. Šestnáctka se zúčastnila nejen ukázky Demarkace 1945, ale její členové účinkovali i ve zbývajících představeních - Pearl Harbor, MASH a Vietnam.

Galerie na Walker's Gallery

Fotogalerie

Bailey Bridge -  Hradec Králové

Tradiční akce pořádaná Gardou města Hradce Králové u původního Baileyho mostu. V členitém terénu se na malém prostoru utkaly německé jednotky s americkým průzkumem podporovaným britským oddílem Commandos. Jako vždy se jednalo o atraktivní podívanou s množstvím techniky.

 

Video Jirka Prunelle

Mise Velichovky

První námi pořádaná akce, která měla za cíl co nejpřesněji zopakovat cestu amerických jednotek do Velichovek v květnu 1945. V brzkých ranních hodinách vyjel z Plzně konvoj skládající se ze dvou M8, limuzíny Graham, sanitky, radiovozu a čtyř doprovodných Jeepů. Vše v označení a pořadí dle dobových fotografií. Konvoj doprovázel i novinářský Jeep s reportéry Reuters tak, jak tomu bylo i v roce 1945. Ve večerních hodinách přijela kolona před bývalý hotel, kde skutečně Američané trávili část dne. Následující den byly položeny květiny k pomníčku v areálu lázní.

Fotogalerie

Oficiální film Mise Velichovky

Mise Velichovky - Reportáž ČT

Mise Velichovky - Praha Dejvice 7.5. 2012 11:00

Mise Velichovky - Smiřice 7.5. 2012  14:00

Mise Velichovky - Jaroměř 7.5. 2012 16:00

 Mise Velichovky - odjezd z Velichovek 8.5. 2012 14:00 

 

 

Slavnosti svobody Plzeň

Tradiční akce, na které není možné chybět. Plzeňská Proluka se na několik dní stala naším domovem a zázemí nám poskytl domovský klub Tommy & Yankee. Mimo statických ukázek jsme se zúčastnili konvoje svobody, který byl letos o den dříve. Měli jsme tu čest, že prvním vozidlem konvoje byla M8 Baby Donna následovaná Detroitem.

Fotogalerie

Osvobození Chebu

V chladném odpoledni přijíždějí poprvé do Chebu naše M8 v doprovodu jeepu. Následující den jsme zúčastnili pietního aktu u památníku První pěší a v odpoledních hodinách proběhla urputná bitva o radnici. Úspěch byl tak veliký, že skoro dvě hodiny jsme nemohli sundat zvědavé návštěvníky z aut.

Fotogalerie

Assault 1945 - Horní Počernice

Druhý ročník akce pořádané klubem 17th Airborne. Po dva dny byl k vidění dobový kemp s ukázkou vybavení výsadkářů a funkční polní kuchyní. Součástí programu byla i vystoupení dudáků The Rebel Pipers. V odpoledních hodinách proběhla bitva mezi americkou a německou armádou na sklonku roku 1945.

Fotogalerie

Ardeny - Milovice

První letošní soukromá akce v prostoru tankodromu u Milovic. V neznámém terénu americké jednotky odolávaly německé přesile v mrazivém ránu i odpolední oblevě. V polních podmínkách jsme si naostro vyzkoušeli výměnu proražené pneumatiky u B31.

Galerie na Walker's Gallery

Fotogalerie

Video z M8