Akce 2013

Jak jsme kupovali Rogerse

Renovace Diamondu je v plném proudu a je na čase se poohlédnout po Rogersu. Máme několik tipů a nakonec vyrážíme do Holandska. Hned napoprvé nacházíme kousek ve velmi pěkném stavu a po hodině prohlížení je domluveno. Zbytek času máme na prohlídku muzea a cestou domů se zastavíme u mostu v Arnhemu. Uběhnou dva týdny, kamion je připraven a jedeme zpátky do Holandska. Po dvou dnech již skládáme Rogerse v Čechách a čeká nás náročná renovace.

Fotogalerie

Ardeny

Poslední soukromá akce roku 2013 se nese opět v duchu ardenské ofenzívy roku 1944. Desátá obrněná je pod tlakem a postupně se dostává do obklíčení. Po několika nočních přestřelkách začíná ranní ofenzíva, která je odražena. Dostáváme se do obklíčení a i přes úspěšné zničení tanku Panther Němci prolomí naší obranu a postupují.

Fotogalerie

Fotogalerie Jirka Zídek

Fotogalerie Cartherine Davis

Video

Belgie a Lucembursko 

Po zkušenosti z minulého roku opět vyráží část Šestnáctky doplnit zásoby vybavení a náhradních dílů do belgické Ciney. Předvoj nám dělají kluci z 82nd ABN. Zastávka v muzeu v Lucembursku, a pak už jen náročný den na burze, kde se potkáváme s pelhřimovskou Čtyřkou. Zkrátka, když se mimo akci nepotkáme v Čechách, tak v zahraničí nám to jde snadno :-)  

Fotogalerie

Diamond Days

V klidnějších letních a podzimních dnech, začínají postupné opravy našeho Diamonda. S pomocí kamarádů se podařilo vyzkoušet motor a proběhla zkušební jízda. O dalším víkendu se část party vrh la na demontování všeho, co se povedlo povolit, až zbyla jen kostra. Teď už jen vyvařovat, lakovat a skládat. 

Fotogalerie

Řopík

Letošní Řopík, stejně jako minulý rok, začal páteční urputnou bitvou o kostel v obci Spořice. Sobotní bitva probíhala u bunkru na vrchu Kočičák. Průzkumu se podařilo překvapit německé jednotky a odminovat přístupovou cestu. Vzápětí jsou ale vytlačeni zpět a musí povolat letecké bombardování. Společně s parašutisty vyráží další průzkum i s M8, která je ze zálohy přepadena a odpálena jednotkami SS, druhá M8 ze zálohy Němce zničí a zbytek Američanů obsazuje bunkr.

Video

Fotogalerie od Vivien

Sraz u Plachťáka

Oslava narozenin našeho kamaráda sběratele v Mníšku u Liberce. K vidění byly unikátní Burma Jeepy, high speed tahač děl nebo Mack. To vše doplněno několika sanitkami a množstvím Jeepů a GMC. Při zpáteční cestě jsme měli malé zpestření v podobě výměny pneumatiky na Baby Donně. 

Fotogalerie

 

Kovářská

Tradiční akce u příležitosti letecké bitvy nad Krušnohořím pořádaná 82nd ABN z Kladna. V příjemném sobotním ránu jsme měli před zahájením ukázek výstroje a výzbroje vzácnou návštěvu veterána Regiho - Jiřího Schamse. Po projíždce Jeepem už následovala slavnostní přehlídka, ukázka zbraní a jako tradičně cesta za historií bitvy, tentokrát k sestřelenému FW 190.

Galerie na Walker's Gallery

Video

Fotogalerie

Tankový den Lešany

Konec prázdnin patří vždy Lešanům. Letošní rok je ve znamení tanku LT 35 a naše M8 časově nezapadají do ukázky. Jako součást programu se stavíme nad tankodrom a děláme společnost nejen T72 , ale i izraelskému tanku Merkava nebo Panduru AČR. Naše ukázka je sice malá, ale o to víc jsme slyšet. Děla pálí jednu ránu za druhou a oba kulomety je doplňují. Na závěr jsme si vyzkoušeli, jak se cítí naši vojáci v Panduru. 

 

Sahara

První cesta Šestnáctky za hranice začíná již čtvrtečním odpolednem. Vyjíždíme na 350 kilometrů dlouhou cestu s přespáním v Blížkovicích. Kolem pátečního poledne vjíždíme do pouštních podmínek a po menších logistických problémech máme postavený tábor společně se 101st ABN. V den bitvy se náhle mění počasí a ocitáme se v dešti jako při dni D. Náš průzkum je napaden a po chvilce jsme odstřelováni i ze vzduchu, přesila je natolik veliká, že po statečném boji se naše obrana hroutí a ani průlom M8 nás nezachrání.

Video 

 

Waffenfabrik Czechoslovakia 1945

Třebíčská Borovina zažila po roce bitvu ze sklonku Druhé světové války. Německé jednotky se marně snažily odolat náporu postupujících Američanů, ale po několika divokých přestřelkách se za podpory tanku Sherman a obrněných vozů M8 podařilo továrnu dobýt. Velmi povedená akce s výborným zázemím místních klubů a rekordním množstvím vystřílené munice :-)

Fotogalerie - konvoj

Fotogalerie - Bitva

Video z boje

Reportáž TV Prima

 

Aviatická pouť

Nejdeštivější ročník, jaký jsme zažili, byl ochuzen o největší hvězdy, jako je B-17 nebo Thunderbolt, které se nemohly dostat přes kanál z Anglie. I přes nepřízeň počasí jsme doplnili vystoupení Mustanga jako posádka letiště v Normandii 1944.

 

Galerie na Walker's Gallery

 

Bailey Bridge

Letošní ročník ve znamení dne D + 1 se odehrává na tradičním místě u původního Baileyho mostu v Hradci Králové. Na malém, ale členitém prostoru se odehrávají nelítostné boje mezi parašutisty podporovanými obrněnou technikou a jednotkami německé armády. Přes silný tlak se povedl průlom z předmostí a cesta k osvobození Evropy je otevřena. 

 

Fotogalerie

Video

Mise Velichovky

V půl sedmé ráno zaburácely motory a druhý ročník rekonstrukce Mise Velichovky se dal do pohybu. Opět ve spolupráci s klubem 4. obrněné Pelhřimov jsme připravili několik zastávek věnovaných historii a technice. Ve Velichovkách jsme odhalili pamětní desku na místě, kde Američané trávili čas po dobu jednání. V letošním roce se konvoj rozrostl o třetí obrněný vůz M8 a Opel Kadet. 

 

Fotogalerie

Fotogalerie od Pavla Jiříka

Fotogalerie od Zdeňka Hamana

Video z originální US kamery

Video Česká Televize

Video - odjezd z Lázní

Video - Dejvice

Slavnosti svobody

Slavnosti svobody plně navazují na naší jízdu se 4. obrněnou. Jako i minulý rok máme zázemí v plzeňské Proluce v Křížíkových sadech. V neděli v ranních hodinách se řadíme a v 11 hodin vjíždí M8 B32 na Klatovskou jako první vozidlo historického čela konvoje. Davy nadšených lidí nás provází až na náměstí, kde jsou naše auta v obležení. 

 

Galerie na Walker's Gallery

Fotogalerie

Jízda se 4. obrněnou Pelhřimov

Koncem dubna vyrážíme na nejdelší akci letošního roku. "Převlékáme" se za 4.obrněnou divizi a pod jejím velením se pomalu od hranic probíjíme směr Plzeň. Týden plný průzkumných akcí, nočních přepadů a výborné party končí příjezdem 3.května do plzeňské Proluky, kde stavíme tábor a zůstáváme na Slavnosti svobody.

  

Fotogalerie Catherine Davis

Video

Tankový den Milovice 13.4. 2013

O prvním prosluněném víkendu letošního roku se na tankodromu v Milovicích sešlo přes sto amerických a německých vojáků. Během dvou krátkých, ale úderných bitev mohli diváci vidět v akci nejen obě M8 pod palbou protitankových zbraní, ale i Halftrack, dvě GMC a několik Jeepů od výsadkářů, kteří nám po celý den poskytli zázemí ve svém táboře.  

Fotogalerie

Straight to hell - Ardeny

Lednové Ardeny nasadily laťku velmi vysoko především díky noční střelnici. Od páteční noci probíhal průzkum na obou stranách a o přestřelky nebyla nouze až do sobotní půlnoci. Šestnáctka se převlékla za 4.obrněnou a společně se 17. výsadkovou jsme bránili jedinou příjezdovou cestu do našeho tábora. V průběhu dne jsme při několika útocích prorazili až k hranicím německého tábora a obsadili předsunuté bunkry. Závěrečný podvečerní útok nás přivedl až do středu nepřátelského tábora.

Fotogalerie