Akce 2015

Back to 1945

Poslední akcí roku 2015 byl prosincový ples Back to 1945 v Plzni. S přáteli jsme se setkali a se starým rokem se rozloučili za doprovodu dobové hudby v sále plzeňské vinárny Alfa.

Galerie na Walker's Gallery

Den veteránů

Také letos se Šestnáctka zúčastnila se svou technikou Dne veteránů na nádvoří žižkovského Vojensko-historického ústavu. Návštěvníci se mohli potěšit a poučit prohlídkou obou našich M8, halftracka a jeepa.

Fotogalerie

Článek a video na Novinky.cz

Chýnov

Na pozvání města Chýnova jsme přispěli s naším klubem vojenské historie k místnímu Dni s armádou. S úspěchem jsme předvedli bitvu s Wehrmachtem, k jakým docházelo v západních Čechách na jaře 1945.

Fotogalerie Sara Bates

Kovářská

Do dobového tábora vybudovaného 82nd Airborne Division jsme dorazili za tmy. Sobotní slavnostní průvod obcí jsme zakončili u památníku padlých letců. Dalším programem byla ukázka výzbroje a výstroje a seskok parašutistů. Novinkou v oslavách v Kovářské byla účast vrtulníku Bell 47, sice historicky mladšího, ale nabízejícího vyhlídkové lety pro zájemce. I letos jsme jeli na místo dopadu B-17 a večer absolvovali soukromou prohlídku muzea.

Galerie na Walker's Gallery

Fotogalerie Sara Bates

Tankový den Lešany

Letos opět ve spolupráci s Vojensko-historickým ústavem. Po předvedení bitvy s Wehrmachtem a fanatickými SS, situované do posledních dnů války, následovala statická ukázka naší techniky.

Fotogalerie Sara Bates

Tankové dny Laugaricio

I v roce 2015 se Šestnáctka vydala na Slovensko. Přijali jsme pozvání na Tankové dny Laugaricio, kde jsme postavili dobový tábor a zúčastnili se ukázky "Setkání na Labi". Domů jsme si odvezli cenu pro nejvzdálenějšího účastníka, který dorazil po vlastní ose.

Galerie na Walker's Gallery

Fotogalerie George Jefferson

Fotogalerie Terka Zapletalová - I

Fotogalerie Terka Zapletalová - II

Muzejní noc

Pražská muzejní noc patří k začátku léta a Šestnáctka stejně jako na Den veteránů podpořila Vojensko-historický ústav před muzeem na Žižkově. Dvě M8 a Halftrack "střežily" vstup do muzea po boku AČR. Návštěvníci měli samozřejmě možnost si je prohlédnout a zeptat se na vše, co je zajímalo nejen o strojích, ale i historii 16. obrněné divize. 

Fotogalerie

Bailey Bridge

Akce, která byla na začátku roku v ohrožení, pokračuje dalším ročníkem. Unikátní místo s řekou a členitým terénem se letos proměnilo v jaro roku 1945, kdy poslední zbytky německé armády kladou fanatický odpor.

Zahájení sezóny v Lešanech

Zahájení sezóny v muzeu v Lešanech patří již mezi naše tradiční akce, tentokrát s rekonstrukcí mise Velichovky. Odpočinková akce, kde máme možnost změřit síly na rozježděném blátivém okruhu.

Karlovarsko

Cílem celé akce bylo připomenutí historických událostí, které se odehrály v posledních dnech Druhé světové války na území Karlovarského kraje a to konkrétně na ose Karlovy Vary - Cheb. Pro celou Českou republiku jde z pohledu vojenskohistorického o zásadní okamžiky, neboť Karlovarsko spadalo do americké zóny vojenských operací. Samotné Karlovy Vary byly rozděleny demarkační linií na dvě zóny.

Natáčení u Kladna

Na požádání kladenské hudební skupiny Gladly S.W. jsme spolupracovali s naší technikou na vizualizaci jejich hudebního klipu.

Fotogalerie Sara Bates

Videoklip Gladly S.W.

Mise Velichovky

Po roční pauze se opět vydáváme na naší stěžejní akci - Misi Velichovky. Letos máme vzácný doprovod, kreslíře Emmanuela Guiberta, autora komiksu Alanova válka. Po celodenní cestě večer přijíždíme do Velichovek, kde pro místní obyvatele promítáme záběry z předchozích let. Následující den navštívíme areál lázní a později pokládáme květiny u pamětní desky.

Slavnosti svobody

Letošní sedmdesáté výročí konce války slibovalo největší koncetraci techniky za poslední roky a náš tábor v plzeňské Proluce byl k prasknutí. Klub 26th ID se nám postaral o výborné jídlo a z Lešan přijel stíhač tanků M36 Jackson. Jako každý rok v neděli projel městem konvoj za velkých ovací místních. 

Liberty Run

Při nejdelší akci tohoto roku jsme se probíjeli z Chebu do Plzně. Šestnáctka zvládla řadu nočních přepadů a průzkumných akcí během pětidenní cesty, které se s námi zúčastnily i kluby 82nd ABN a 101st ABN. V plzeňské Proluce jsme postavili tábor 30. dubna a zůstali na Slavnosti svobody.

Cheb

Že technika funguje, zbraně střílí a vojáci jsou oholeni i v náročných podmínkách, není vždy snadné. Nahlédněte s námi do zákulisí víkendové akce v Chebu. Poznáte, co předchází samotné bitvě, jak složité je opravit píchlé kolo nebo připravit ceremonii s velvyslancem USA.

Kopidlno

Sezóna naplno propuká a první bitvou je Kopidlno. Již v pět hodin ráno vyráží první část konvoje a kolem půl sedmé se kompletní kolona vydává na místo. Po ceremoniích začíná bitva se spoustou nástrah od ustupujících Němců, ale po rázném útoku jsou poraženi.

Fotogalerie Sara Bates

Fotogalerie Terka Zapletalová

Dragoon Ride

 

Americká armáda se přesune přes naše území a u toho nemůže Šestnáctka chybět. V typicky aprílovém počasí se setkáváme v Ruzyni s částí konvoje. Bok po boku s rozdílem sedmdesáti let na technice budíme stejnou pozornost jako "naši vnuci".

Galerie na Walker's Gallery