GMC, střední nákladní automobil

Automobilka GMC vyráběla CCKW dvou typů. CCKW 352 a 353
Hlavním rozdílem mezi typem 353 a 352 je rozvor: 4165,6mm u 353 oproti 3683mm u 352. Díky větší délce šasi měl typ CCKW 353 palivovou nádrž umístěnou na pravé straně rámu pod korbou. U kratšího typu - 352 - byla nádrž instalována na nosnících napříč na rámu za kabinou a měla dvě plnící hrdla. Konstrukce této palivové nádrže sloužila současně jako podpora držáku dvou rezervních kol. Delší "Džímsa" měla rezervní kolo umístěno na levé straně rámu (horizontálně pod korbou).
Oba modely byly vyráběny s dvěma typy kabin. Do poloviny roku 1943 byly vyráběny plechové kabiny s vyklápěcími čelními skly, někdy byly vybaveny kruhovým poklopem ve střeše a kruhovým střelištěm pro "půlpalčák" Browning M2 HB . Od července 1943 byly kabiny nahrazeny kabinou s plátěnou střechou a plátěnými dveřmi. Oba modely byly také vyráběny ve dvou provedeních: s navijákem, nebo bez něj. Navijáky vyráběly firmy GarWood, nebo Heil. Byly instalovány na dvou nástavcích podélníků podvozku. Pohon navijáku zajištoval kardan z převodovky.
Během válečné produkce byly na GMC CCKW montovány celkem tři typy valníkových koreb. První (ve výrobě do léta 1942) byla celokovová. Později, vzhledem k potřebě šetřit ocel, byly od srpna 1942 zavedeny korby dřevěné. Tím se ušetřilo cca 450 kg oceli na jednom náklaďáku. Od začátku roku 1945 se opět vyráběly korby ocelové, ale s dřevěnou podlahou. U vozů GMC CCKW 352 a 353 byly montovány dva typy hnacích náprav. Nápravy typu SPLIT vyráběla firma Timken. Nápravy typu BANJO dodávala firma Chevrolet. Podle typu použité nápravy se automobily lišily také přídavnou převodovkou a tvarem příčky na rámu, ke které byla převodovka připevněna. Různé bylo i uspořádání kardanových hřídelí a konzolí pro zavěšení per přední nápravy. Nápravy nebylo možno na jednom voze kombinovat.

Přestože největším odběratelem byla US Army, byly dvouapůltunky GMC dodávány v rámci Lend-Lease dodávány i spojencům. Používala je například Rudá armáda. Byly použity i jako nosič raketometů BM13. Celkem bylo vyrobeno 562 750 ks GMC CCKW ve verzích valník, cisterna na palivo, cisterna na vodu, sklápěč.

GMC CCKW 353 Cargo Truck Pavla Rogla

       

       

GMC CCKW 352 Cargo Johna Cuba
 

GMC CCKW 353 Vlasty Schartnera

GMC CCKW 353 Petra Voňavky
- fotografii doplníme