M4 Sherman, střední tank

Ikonou americké armády, vedle Jeepu a motocyklu Harley-Davidson, byl střední tank série M4, všeobecně známý jako Sherman. Do výzbroje U.S. Army byl zařazen 5.září 1941 a jeho výroba pokračovala po celou dobu Druhé světové války. Své bojové jméno dostal po slavném generálu americké občanské války a pozdějšímu náčelníku štábu armády Spojených států, Williamu T. Shermanovi (1820-1891). Tanky M4 Sherman vyráběly firmy Chrysler, Ford, GM a dodávaly je pro americké, britské i sovětské jednotky. Vyrobené množství přesáhlo 40 000 kusů a Shermany se vyráběly v mnoha variantách. Tanky Sherman používaly 5 typů různých motorů, v benzinové i naftové verzi, umístěné v zadní části vozidla. Nástavby byly zpočátku svařované, později i lité, s jednodílným nebo třídílným šroubovaným předkem.
Hlavní výzbrojí byl kanón, zpočátku ráže75 mm. Boje v Africe ukázaly, že ráže 75 mm nemá dostatečný výkon proti nové generaci německých středních tanků Panzer IV, proto od konce roku 1942 byl zaveden účinnější kanón 76 mm s vysokou úsťovou rychlostí. Kromě toho spojenci a US Marine Corps si nechávaly montovat i kanóny jiné ráže. V čelním pancíři v polokulovém štítu byl umístěn kulomet na vlastní ochranu před pěchotou. Tank byl konstruhovaný s cílem, aby bylo možné zavést masovou výrobu a plynulé dodávky komponentů a rozměry i hmotnost byly optimalizovány s ohledem na přepravitelnost námořními loděmi i výsadkovými čluny. Tato kritéria omezila mohutnost pancéřování a proto Shermany měly v porovnání s německými tanky menší pasivní ochranu. Nedostatek vyrovnával velký počet tanků, který dokázali Američané vyprodukovat.
Osádka byla pětičlenná. V trupu seděli řidič s pomocníkem/kulometčíkem, ve věži velitel, střelec a nabíječ. 
                                      

M4 Sherman Pavla Rogla
Níže představený tank M4 zakoupil Pavel v Argentině a dovezl do České republiky na jaře 2018. 


Historie rekonstrukce tanku:
https://tn.nova.cz/clanek/videoreportaz/video-americky-tank-sherman-docestoval-do-ceska-az-z-argentiny.html?fbclid=IwAR2mFKWifwebqIo-jFv2CbfcFokTNiejGxpApyxciDmv0BD5lH2EPfMqCF8