Automobilový lehký 1/4 tunový přívěs, MBT a T3

Automobilový lehký 1/4 tunový přívěs, MBT a T3
Přívěsy se často připojují k armádním vozidlům s cílem zvýšit ložnou plochu nebo přidat specializované vybavení, např. instalované zbraňové systémy. Malý ¼ tunový přívěs byl nejčastějším typem přívěsného zařízení v americké armádě během druhé světové války. Vyráběl se celou dobu války pod označením MBT (odvozeno od Jeep Willys MB Trailer) výrobcem Willys-Overland Motors, Inc. ve městě Toledo v Ohiu a současně téměř identický design pod označením T3 výrobcem Bantam Car Company ve městě Butler v Pensylvánii.
Jedná se o otevřený přívěs bez střechy (Open Top Cargo), který se dal připojit za většinu lehkých a středních vozidel US Army, nejčastěji za Jeep Willys a Dodge WC. Horní část byla překrytá plachtou. Příslušnost k military prozrazují stejná zadní světla a boční odrazky jako u většiny ostatních armádních vozidel.
Zajímavostí přívěsů MBT a T3 byla schopnost plavat a unést na vodě až 4 vojáky. Při překonávání toků se zapřáhl za "plavací" Jeep GPA, který jej táhl vodou na druhou stranu řeky.
Malý přívěs MBT, resp. T3 je častý doplněk také mezi majiteli vojenské historické techniky a v naší skupině jej vlastní několik kolegů.